• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • English
  • ქართული
Реєстрація компаній, відкриття представництв іноземних компаній в Грузії
Опубліковано 16 червня 2023 року о 09:50

У Грузії діє закон «Про підприємців»: (https://matsne.gov.ge/en/document/download/28408/49/ru/pdf), згідно з яким всі правила щодо відкриття та ведення бізнесу однаково поширюються як на іноземних громадян, так і на громадян Грузії. Реєструють компанії в Національному агентстві публічного реєстру при Міністерстві юстиції Грузії, де дані і документи про компанії зберігаються в публічному доступі, включаючи статут. Це означає, що кожна особа може отримати інформацію про діяльність та учасників тієї чи іншої компанії.

Державна і податкова реєстрація компанії проходять в Будинках юстиції одночасно - за принципом одного вікна. Тільки постановка на облік ПДВ і отримання статусу електронного платника вимагають окремої заяви до Служби доходів, яка контролює податки в Грузії.

Деякі види діяльності вимагають дозволу держави або ліцензій. У першу чергу, це сфери, що мають відношення до охорони здоров'я і безпеки людини, країни і навколишнього середовища (охорона здоров'я, будівництво, зв'язок, енергетика, гральний бізнес та ін). Повний список таких напрямків міститься в законі «Про ліцензії і дозволи» (https://matsne.gov.ge/ru/document/view/26824?publication=87). Надіслати запит на дозвіл на ліцензовані напрями бізнесу іноземний бізнесмен може нарівні з грузинським.

Вимог до мінімального розміру статутного капіталу для організацій у законі немає, більше того, підприємець може навіть не повідомляти цю інформацію державі. Виняток становлять лише банки. Керівником компанії може стати будь-яка людина, незалежно від її громадянства.

Вибір юридичної форми для нової компанії залежить тільки від бажання бізнесмена. У Грузії найчастіше обирають форми індивідуального підприємця і ТОВ. Інші види використовують, як правило, великі компанії. Ключові відмінності юридичних осіб складаються в правах власників і відповідальності засновників.

Майбутньому підприємцю потрібно мати документ, що посвідчує особу, анкету, яку можна заповнити на місці і квитанцію про оплату держмита. Якщо місце реєстрації бізнесмена йому не належить, то потрібна згода власника або складений і завірений договір про користування зазначеним об'єктом (договір про оренду, найм та ін.).

Для комерційних організацій документів знадобиться більше: заява (заповнює оператор, який приймає документи), копія посвідчення особи, угода/статут, підписаний усіма партнерами/засновниками і завірене у відповідному порядку, і квитанція про оплату держмита. Якщо документи подає представник засновників, у нього повинні бути документи, що підтверджують повноваження і посвідчення особи. Реєстраційна документація може бути завірена нотаріусом або співробітником Будинку юстиції.

Назва компанії записується тільки на грузинській мові, але це не вплине на можливість використання латиниці на вивісках поряд з грузинської версією.

У Грузії також існує три режими пільгового оподаткування:

- «вільні індустріальні зони» для експорту грузинських товарів на ринок Євросоюзу;

- «вільне складське підприємство» для міжнародних компаній-вантажоперевізників;

- третій пільговий режим передбачає створення міжнародної фінансової компанії, яка звільнена від податків на прибуток і дохід від цінних паперів і дивіденди.

Для закриття компанії потрібно подати документи в Будинок юстиції. Служба доходів проведе податкову перевірку, яка може тривати до трьох місяців. За результатами перевірки реєстрація компанії буде анульована в реєстрі.

Анулювати реєстрацію індивідуального підприємця можна протягом одного робочого дня. Процес ліквідації юридичної особи повинен бути завершений не пізніше ніж за чотири місяці, в разі відсутності заборгованостей у компанії.

Умови реєстрації непідприємницької (некомерційної) юридичної особи регулюються Цивільним кодексом Грузії: https://matsne.gov.ge/ru/document/download/31702/75/ru/pdf.

Релігійні організації у Грузії можуть реєструватися як неурядові організації - до Конституції Грузії внесена відповідна поправка, яка регулює це питання.

Реєстрацію благодійних організацій здійснює Міністерство фінансів. Більшість грантів звільнено від сплати податків, проте зарплати співробітників в цивільних громадських організаціях оподатковуються в тій же мірі, як і комерційні особи.


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux