• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • ქართული
Економіка та бізнес-клімат Грузії
Опубліковано 19 липня 2022 року о 17:11


Розташована на перехресті Європи та Азії, і є найкоротшим транспортним шляхом між двома регіонами, Грузія має унікальний потенціал для збільшення торгових потоків між Європою, Каспійським регіоном, Центральною та Східною Азією. Уряд Грузії цілеспрямовано проводить політику, спрямовану на максимально ефективне використання наявних геополітичних переваг при скромних природніх, людських та фінансових ресурсах. Перевагою Грузії у цьому контексті також є те, що вона є єдиною країною регіону, яка має одночасно діючі зони вільної торгівлі як з КНР, так і з ЄС.

За підсумками 2021 р. обсяги зовнішньої торгівлі Грузії становили $14,3 млрд, що на 25,6% перевищує показник 2020 р. Обсяги експорту Грузії склали $4,2 млрд (+26,9%), а обсяги імпорту – $10,1 млрд (+25,1%). Сальдо для Грузії негативне і становить -$5,8 млрд. Основними позиціями грузинського експорту є: мідні руди (19,2%), феросплави (11,3%), автомобілі (10,8%), та вино (5,6%), а імпорту – автомобілі (8,9%), нафта і нафтопродукти (8,2%), мідні руди (7,3%) та медикаменти (3,8%). Головними торговельними партнерами Грузії у 2021 р. були Туреччина (15,0% від зовнішнього торговельного обігу країни), РФ (11,4%), КНР (10,3%) та Азербайджан (7,9%).

Після укладення Угоди про асоціацію з ЄС та створення всеохоплюючої зони вільної торгівлі з ЄС (набрала чинності 1 вересня 2014 р.) Грузія йде шляхом до європейської інтеграції. Імплементація положень Угоди про асоціацію з ЄС та гармонізація законодавства із нормами ЄС забезпечує політичну, економічну та фінансову підтримку з боку ЄС, сприяє стабільності та привабливості інвестиційного клімату країни.

Стратегічно важливим для сталого розвитку Грузії є участь країни у ініціативі КНР Один пояс, один шлях, що забезпечує розвиток транспортної інфраструктури та логістичних коридорів, зокрема мультимодальних залізничних перевезень і збільшення інтенсивності регулярних маршрутів через Транскаспійський міжнародний транспортний маршрут.

Грузія має диверсифіковану структуру ВВП, яка дозволяє забезпечувати щорічне зростання економіки до 5% (протягом трьох років до поширення пандемії коронавірусу). За підсумками 2021 р. ВВП Грузії зріс на 10,4% щодо 2020 р.

Цінова стабільність є фундаментальною передумовою для поступального та стійкого розвитку економіки Грузії. З метою підтримання стабільності цін та мінімізації коливань економічного зростання грошово-кредитна політика Національного банку Грузії базується на режимі таргетування інфляції, цільовий показник якої встановлені на рівні 3%.

Уряд Грузії активно використовує інструменти залучення прямих іноземних інвестицій, а також проводить роботу із міжнародними, транснаціональними компаніями щодо перенесення їх виробництв на територію Грузії. У рамках ініціативи зі стимулювання виходу іноземного бізнесу на грузинський ринок (для міжнародних компаній знижено розмір ПДВ та податку на прибуток з 20% до 15% та 5% відповідно). Міжнародні ІТ-компанії EPAM Systems та Exadel розпочали реєстрацію дочірніх компаній в Грузії. В Грузії також діє нова грантова програма для заохочення іноземних компаній створювати або переносити виробництва до Грузії. Основна умова для участі - це зобов'язання інвестувати в економіку Грузії не менше 10 млн. ларі (понад $3 млн.), а також працевлаштувати не менше 150 чол. На підставі виконання цих зобов'язань компанії отримають співфінансування (грант) у розмірі 1 млн. ларі (понад $300 тис.). Програма поширюється на такі галузі, як електроніка, виробництво продукції електронної інженерії, виробництво транспортних засобів та їх запчастин, машинобудування, ремонт і техобслуговування літаків.


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux