• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • ქართული
Договірно-правова база між Україною та Грузією
Опубліковано 16 червня 2023 року о 09:45

Договірно-правова база між Україною та Грузією

Між Україною та Грузією створено широку договірно-правову базу, яка охоплює практично всі сфери взаємодії між органами державної влади та управління, місцевого самоврядування та суб’єктами громадянського суспільства.

Відповідно до Закону України «Про міжнародні договори України» між Україною та Грузією є чинними 133 договорів, у тому числі 8 міждержавних, 53 міжурядових,
74 міжвідомчих.

Міждержавні договори, найважливішим з яких є Договір про дружбу, співробітництво і взаємодопомогу між Україною та Республікою Грузія від 13.04.1993 (чинний з 07.09.1994), регулюють питання правової допомоги та правових відносин у цивільних та кримінальних справах; передачі осіб, засуджених до позбавлення волі, для подальшого відбування покарання; консульських відносин; взаємної правової охорони географічних зазначень для вин, спиртних напоїв і мінеральних вод; спрощеного порядку набуття та припинення громадянства громадянами Грузії, які постійно проживають в Україні, та громадянами України, які постійно проживають в Грузії, та попередження випадків безгромадянства та подвійного громадянства.

Міжурядові договори, важливе значення серед яких посідає Угода між Урядом України та Урядом Республіки Грузія про вільну торгівлю від 09.01.1995 (чинна з 04.06.1996), регулюють питання торговельно-економічного співробітництва, транспорту та зв’язку, рибного господарства, фармацевтичної промисловості, заохочення і взаємного захисту інвестицій, оподаткування, конкурентної політики, охорони промислової власності, стандартизації, метрології і сертифікації, охорони навколишнього середовища, геодезії, картографії, кадастру на дистанційного зондування Землі, науково-технічного, військово-технічного, прикордонного, митного співробітництва, попередження надзвичайних ситуацій та ліквідації їх наслідків, освіти, культури, молодіжної політики, туризму, охорони здоров’я, пенсійного забезпечення та інші. 

21.05.2019 у м.Київ підписано Протокол між Урядом України та Урядом Грузії про внесення змін до Угоди між Урядом України та Урядом Республіки Грузія про вільну торгівлю від 09.01.1995, який був ратифікований Верховною Радою України шляхом прийняття Закону України від 14.01.2020 № 450-IX. Вказаний Протокол набув чинності 26.03.2020.

В останні роки між Україною і Грузією укладено понад десятка нових договорів, у тому числі Угоду між Кабінетом Міністрів України і Уря­дом Грузії про організа­цію прямого залізнич­но-поромного сполу­чен­ня через порти України і Грузії (13.09.2016); Угоду між Кабінетом Міністрів України та Урядом Грузії про співробітництво у галузі освіти і науки (18.07.2017); Угоду між Кабінетом Міністрів України та Урядом Грузії про взаємне скасування візових вимог (06.10.2018); меморандуми про взаєморозуміння та співпрацю між Міністерством з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України та Міністерством з питань внутрішньо переміщених осіб з окупованих територій, розселення і біженців Грузії (30.03.2017), а також Офісом Державного міністра Грузії з питань примирення і громадянської рівності (17.05.2018), Меморандум про взаєморозуміння між державною авіаційною службою України та Агентством цивільної авіації Грузії (06.05.2019).

Чинні міжнародні договори між Україною і Грузією виконуються обома сторонами загалом на належному рівні.

Між Україною і Грузією прийнято (підписано або схвалено) також 138 спільних документів між органами державної влади та управління, суб’єктами транскордонного співробітництва та громадянського суспільства. Важливе значення мають, зокрема, Положення про Українсько-Грузинську стратегічну раду високого рівня (13.12.2019); Угода про консульські функції та обов’язки Почесного консула України в місті Батумі Ростома Накашидзе (06.11.2019); Декларація про встановлення стратегічного партнерства між Україною і Грузією (18.07.2017); Спільна заява Міністрів закордонних справ Грузії та України (м. Тбілісі, 21.04.2017); протоколи засідань Спільної міжурядової українсько-грузинської комісії з питань економічного співробітництва – СМК (1997-2017) тощо. Проведення 10-го засідання СМК було заплановано на 18-19.06.2020 в м. Тбілісі. У сфері транскордонного співробітництва між місцевими органами державної влади та органами місцевого самоврядування України та Грузії укладено 48 договорів про торговельно-економічне, науково-технічне і культурно-гуманітарне співробітництво, проте більшість таких договорів не підкріплені відповідними програми/планами співробітництва.

Договірно-правова база українсько-грузинських двосторонніх відносин доповнюється багатосторонніми договорами, учасниками яких є Україна та Грузія, у тому числі укладеними в рамках ГУАМ та інших форматах. Так, 05.10.2018 у м. Тбілісі був підписаний Статут Міжпарламентської асамблеї Парламенту Грузії, Парламенту Республіки Молдова і Верховної Ради України; 05.10.2018 у м. Кишинів підписано Спільну заяву Глав урядів держав-членів ОДЕР – ГУАМ; 12.12.2019 в м. Київ у рамках головування України в ОДЕР – ГУАМ відбулася третя зустріч глав урядів держав-членів ГУАМ, за підсумками якої було підписано Спільну заяву та два протоколи про наміри між митними адміністраціями держав-членів ГУАМ щодо використання блокчейн-технологій при верифікації сертифікатів походження товарів, що переміщуються через державні кордони держав-членів ГУАМ, та щодо функціонування та взаємного визнання Уповноважених економічних операторів.


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux