• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • ქართული
Політичні відносини між Україною та Грузією
Опубліковано 18 листопада 2021 року о 12:32

Політичні відносини між Україною та Грузією


12.12.1991 р. Грузія однією з перших визнала незалежність України.

Дипломатичні відносини встановлені 22.07.1992 р.

Діяльність Посольства України в Грузії започатковано 05.04.1994 р. З 03.02.2017 Надзвичайний і Повноважний Посол України в Грузії – Ігор Долгов.

Діяльність Посольства Грузії в Україні започатковано 19.08.1994 р. З вересня 2021 Надзвичайний і Повноважний Посол Грузії в Україні Гіоргі Закарашвілі.

Діяльність Почесного консульства України в місті Батумі започатковано 06.11.2019. Почесний консул України в місті Батумі – Ростом Накашидзе.

Функціонує Консульство Грузії в м.Одеса, Почесні Консульства – в містах Харків та Львів.

Основним документом, який регламентує двосторонні відносини між державами, є Договір про дружбу, співробітництво і взаємодопомогу між Україною та Республікою Грузія від
13 квітня 1993 р.

Важливим політичним документом є також Декларація про розвиток відносин стратегічного характеру між Україною і Грузією від 25 березня 2005 р., в якій зазначається, що «між двома країнами розбудовуються відносини стратегічного характеру».

Значному розширенню двостороннього економічного співробітництва та зміцненню міжлюдських контактів слугує підписана 26.09.2007 р. Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Грузії про організацію прямого міжнародного залізнично-поромного сполучення через порти Керч (Україна) і Поті/Батумі (Грузія).

Україна послідовно підтримує територіальну цілісність та суверенітет Грузії в її міжнародно визнаних кордонах.

Так, за ініціативи України, 15-16 березня 2001 року в Ялті відбулася Третя зустріч грузинської та абхазької сторін зі зміцнення заходів довіри, за результатами якої було проведено закрите засідання Ради Безпеки ООН під головування представника України (березень 2001 р.).

07.03.2008 р. МЗС України у спеціальній заяві, стосовно наміру Росії зняти санкції у відношенні невизнаної республіки Абхазія, висловила підтримку суверенітету і територіальній цілісності Грузії.

01.05.2008 р. Президенти України і Грузії виступили із спільною заявою, у якій висловили занепокоєння спробами Російської Федерації переглянути територіальну цілісність Грузії шляхом підвищення статусу відносин з Абхазією і Південною Осетією.

12.05.2008 р. Президенти України і Литви підписали у Вільнюсі спільну декларацію, у якій закликали Москву відмовитися від встановлення офіційних відносин із Сухумі і Цхінвалі.

15.05.2008 р. українська делегація підтримала внесену грузинською стороною резолюцію «Становище внутрішньо переміщених осіб та біженців з Абхазії», яка цього ж дня була ухвалена ГА ООН.

12.08.2008 р. Президент України разом з Президентами Естонії, Литви та Польщі і Прем'єр-міністром Латвії у Тбілісі висловив підтримку грузинській стороні у ході російсько-грузинського конфлікту.

Важливим моментом для українсько-грузинських відносин стала заява Президента України на сесії ПАРЄ (квітень 2010 р.), в якій він висловився за необхідність визначення критеріїв, які дозволятимуть надавати відповідний статус конфліктним територіям. А після того як Глава держави однозначно заявив, що Україна не визнаватиме незалежність колишніх автономій Грузії, українсько-грузинські відносини отримали додатковий поштовх та стали більш конкретними і прагматичними.

Близькість позицій України та Грузії, у т.ч. щодо інтеграції в європейські структури, обумовлює їх тісне співробітництво в міжнародних європейських та регіональних організаціях: ООН, Раді Європи, ОБСЄ, ОЧЕС, ГУАМ.

Україна в рамках міжнародних організаціях активно підтримує Грузію при розгляді питань щодо врегулювання конфліктів на її території.

Показовим прикладом, що засвідчує стратегічний рівень двосторонніх відносин стало також ухвалення Парламентом Грузії 20 грудня 2005 р. заяви, в якій Голодомор в Україні 1932-1933 рр. визнано актом геноциду проти українського народу.

16 травня 2008 р. під час Засідання Політкомітету ПА РЄ грузинська доповідач виступила на захист українського проєкту резолюції щодо міжнародного засудження Голодомору в Україні 1932-1933 рр.

Слід відзначити, що грузинська сторона на усіх міжнародних форумах постійно виступала на підтримку дій України з поширення правди про Голодомор і забезпечення визнання цієї трагедії актом геноциду проти українського народу.

Розвитку двосторонніх відносин в значній мірі сприяли і візити в Україну Міністра закордонних справ Грузії (9-11 червня 2010 р. та 14-15 червня 2012 р.).

Значним поштовхом в активізації українсько-грузинських відносин у 2011 році став офіційний візит Міністра закордонних справ України до Грузії (14-15 липня), а також візит до України Католикоса-Патріарха Всієї Грузії Іллі II на святкування 1023 річниці з дня Хрещення Київської Русі (25-30 липня).

Високий рівень розвитку двосторонніх політичних відносин підтвердив також і офіційний візит до Грузії Міністра закордонних справ України, Діючого Голови ОБСЄ Л.Кожари (18-19 червня 2013 року), в ході якого відбулися переговори між міністрами закордонних справ України та Грузії та підписання Плану політичних консультацій. В рамках перебування Міністра закордонних справ України, Діючого Голови ОБСЄ в Грузії пройшли його переговори з Президентом Грузії та Прем’єр-міністром Грузії, в ході яких обговорювалися двосторонні міждержавні відносини, а також широкий спектр питань регіонального порядку денного. Окрім того, в ході візиту проведено урочистий політичний захід - відкриття нового Посольського комплексу України в Грузії, на якому були присутні глави зовнішньополітичних відомств двох країн.

Активна взаємодія здійснювалась між Україною та Грузією упродовж 2014-2017 років. У 2014 році Грузія засудила російську агресію проти України, не визнала результатів «кримського референдуму» і тимчасову окупацію Росією території АР Крим і міста Севастополь, послідовно підтримала суверенітет і територіальну цілісність України. У 2014-2015 рр. Парламент Грузії тричі приймав резолюції на підтримку України. Грузія виступила співавтором і підтримала Резолюції ГА ООН «Територіальна цілісність України» (27.03.2014), «Стан з правами людини в Автономній Республіці Крим та місті Севастополь (Україна)» (19.12.2016), «Захист критичної інфраструктури проти терористичних атак» (13.02.2017) та інші.

У подальшому відбувалася активізація політичного діалогу та міжпарламентської взаємодії. У липні 2017 року відбувся державний візит Президента України П.Порошенка до Грузії, під час якого було підписано (18.07.2017 р.) Декларацію про встановлення стратегічного партнерства між Україною і Грузією, в якій основними цілями визначено:

- деокупацію територій України і Грузії та відновлення їхньої територіальної цілісності в межах міжнародно визнаних кордонів;

- сталий демократичний розвиток та економічне зростання України і Грузії;

- повну інтеграцію України і Грузії до ЄС та НАТО.

Відповідно до цих стратегічних завдань у документі окреслено десять напрямів проведення скоординованої політики сторін.

У листопаді 2017 року відбувся офіційний візит Прем’єр-міністра України в Грузію В.Гройсмана.

У 2018 році продовжувалася зберігатися висока динаміка контактів на найвищому і високому рівнях як на двосторонньому рівні, так і у рамках багатосторонніх міжнародних форумів. Відбулись двосторонні зустрічі між Президентом України П.Порошенком, Прем’єр-міністром України В.Гройсманом та Головою Парламенту Грузії І.Кобахідзе (м. Київ, 18.01),  Прем’єр-міністрами України В.Гройсманом та Грузії М.Бахтадзе (м. Кишинів, 05.10), МЗС України П.Клімкіна з МЗС Грузії Д.Залкаліані (м. Брюссель, 04.12; м. Мілан, 05.12), візити до Грузії Першого Віце-прем’єр-міністра – Міністра економічного розвитку і торгівлі України С.Кубіва  (мм. Тбілісі, Телаві, 16.12), Віце-прем’єр-міністра України П.Розенка (06-07.08), Міністра Кабінету Міністрів України О.Саєнка (17-19.07) та інші взаємні візити міністрів і керівників органів державних влади обох країн. Особливо інтенсивно розвивалася міжпарламентське співробітництво, – відбулося 7 зустрічей Голови Верховної Ради України А.Парубія з Головою Парламенту Грузії І.Кобахідзе.

У 2019 році політичний діалог між Україною і Грузією продовжувався в рамках стратегічного партнерства, передусім за рахунок встановлення контактів на найвищому і високому рівнях, збережено динаміку міжпарламентського співробітництва. Відбулися зустрічі Президента України В.Зеленського з Президентом Грузії С.Зурабішвілі під час інавгурації Глави Української держави (20.05, Київ), заходів з відзначення 80-х роковин початку Другої світової війни (01.09, Варшава) та на полях 74-ї сесії ГА ООН (26.09, Нью-Йорк); Голови Верховної Ради України Д.Разумкова з Головою Парламенту Грузії А.Талаквадзе на полях Європейської конференції голів парламентів (23-25.10, Страсбург); Міністрів закордонних справ України В.Пристайка та Грузії Д.Залкаліані в рамках 74-сесії ГА ООН (25.09.2019, Нью-Йорк), з нагоди 10-ї річниці «Східного партнерства» (05.11, Стокгольм).

Важливого значення для поглиблення стратегічного партнерства між Україною і Грузією набув офіційний візит Прем’єр-міністра Грузії Г.Гахаріа до України 13.12.2019, в ході якого відбулись його зустрічі з Президентом України В.Зеленським, Прем’єр-міністром України О.Гончаруком та Головою Верховної Ради України Д.Разумковим. Головним підсумком візиту стало підписання між Президентом України В.Зеленським і Прем’єр-міністром Грузії ґ.ґахаріа Положення про Українсько-Грузинську стратегічну раду високого рівня, яке дозволить у повному обсязі запустити комплексний стратегічний діалог між Україною і Грузією у політичній, торговельно-економічній, оборонній та безпековій, культурній і освітній сферах та сфері розвитку міжлюдських контактів.

Останні контакти на вищому рівні:

2019 рік: 

20 травня – зустріч Президента України В.Зеленського з Президентом Грузії С.Зурабішвілі під час інавгурації Глави Української держави (м. Київ);

1 вересня – зустріч Президента України з Президентом Грузії під час заходів з відзначення 80-х роковин початку Другої світової війни (м. Варшава);

26 вересня – зустріч Президента України з Президентом Грузії на полях 74-ї сесії ГА ООН (м. Нью-Йорк);

23-25 жовтня – зустріч Голови Верховної Ради України Д.Разумкова з Головою Парламенту Грузії А.Талаквадзе на полях Європейської конференції голів парламентів (м. Страсбург);

13 грудня – офіційний візит Прем’єр-міністра Грузії Ґ.Ґахаріа в Україну (м. Київ) – зустріч з Президентом України В.Зеленським;

2020 рік

29 грудня – телефонна розмова Прем’єр-міністра України Д.Шмигаля з Прем’єр-міністром Грузії ґ.Ґахаріа.

2021 рік

15 квітня – телефонна розмова Президента України В.Зеленського з Президентом Грузії С.Зурабішвілі.

7 травня – телефонна розмова Прем’єр-міністра України Д.Шмигаля з Прем’єр-міністром Грузії І.Гарібашвілі.

17 травня – офіційний візит Віце-прем’єр-міністра Грузії, Міністра закордонних справ Грузії Д.Залкаліані до України – зустріч із Президентом України В.Зеленським;  

2-4 червня – офіційний візит Прем’єр-міністра України Д.Шмигаля до Грузії;

23 червня – офіційний візит Президента Грузії С.Зурабішвілі до України.

19 липня – робочий візит Президента України В.Зеленського до Грузії для участі в Батумській міжнародній конференції та підписання Декларації «Асоційованого тріо» на рівні Президентів України, Грузії, Молдови за участі Президента РЄ Ш.Мішеля;

05-07 жовтня – робочий візит Голови Парламенту Грузії К.Кучави до України для участі у заходах з вшанування 80-х роковин трагедії Бабиного Яру;

11 листопада – телефонна розмова Президента України В.Зеленського з ПМ Грузії І.Гарібашвілі;

11 листопада – телефонна розмова Голови Верховної Ради України Р.Стефанчука з Головою Парламенту Грузії К.Кучавою.

Головними здобутками політичного діалогу між Україною і Грузією є незмінність позицій щодо взаємного підтвердження суверенітету і територіальної цілісності України і Грузії та політики невизнання, спільна реалізація основних цілей стратегічного партнерства щодо деокупації українських і грузинських територій, відновлення територіальної цілісності України та Грузії в межах міжнародно визнаних кордонів, сталого демократичного розвитку та економічного зростання двох держав та їх інтеграції до ЄС та НАТО.Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux