Між Україною і Грузією історично склалися тісні і плідні культурно-гуманітарні зв’язки, які активно розвиваються і сьогодні. Нової динаміки вони набули після відкриття у березні і травні 2007 р. пам’ятників Тарасу Шевченку в Тбілісі і Шота Руставелі в Києві, що стало своєрідним символом нерозривного духовного зв’язку між українським і грузинським народами.
Договірно-правова база.
Договірно-правову базу співробітництва у сфері культурно-гуманітарного співробітництва (КГС) складають: міжурядові угоди про культурне співробітництво (1993 р.), про науково-технічне співробітництво (1993 р.), про співробітництво в галузі освіти (1996 р.), атестацію наукових і науково-педагогічних кадрів вищої кваліфікації (1997 р.), про взаємне визнання та еквівалентність документів про освіту і вчені (науково-педагогічні) звання (2002 р.), про співробітництво в галузі молодіжної політики (1996 р.), туризму (1997 р.), а також міжвідомчі угоди про співробітництво в галузі охорони здоров’я та медичної науки (2013 р.), про співробітництво між Державним комітетом архівів України та Архівним державним департаментом Грузії (2001 р.), Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Грузії про співробітництво в галузі освіти та науки (2017 р.), міжвідомчий меморандум про співробітництво у молодіжній сфері, сфері фізичної культури і спорту (2017 р.), Програма співробітництва між Міністерством культури України та Міністерством культури та спорту Грузії на 2019-2023 рр. (2018 р.), Меморандум про взаєморозуміння та співпрацю між Національним Києво-Печерським історико-культурним заповідником та Національним агентством зі збереження культурної спадщини Грузії (2018 р.) та ін.
Співробітництво у сфері культури.
В умовах російської агресії КГС України з Грузією характеризується патріотичною спрямованістю, що сприяє збільшенню присутності України в інформаційному просторі Грузії, підвищенню інтересу до нашої країни та української культури, активізації взаємодії з українською діаспорою, яка мешкає у цій країні.
Щорічно проводиться понад 40 заходів, у тому числі комплексних та з залученням українських громадських організацій, з відзначення в Грузії державних і національних свят і значимих для України дат. Організовується та надається сприяння у проведенні за участю представників України понад 40 культурних заходів в Грузії.
Серед значимих за останні роки слід відзначити, зокрема Фестиваль українського кіно “Ukraine in Focus” (квітень 2015, березень 2016, квітень 2017, квітень 2018, травень 2019); комплексний захід «Українська весна на вулиці Київській» (квітень 2016, травень 2018); виступи української дитячої музикальної студії «Забава» (березень 2017, травень 2018); проведення Етно-фотовиставки «Діти України: традиції та сучасність» (квітень 2019); організація по грузинським містам Телаві, Боржомі, Душеті, Кутаїсі та Батумі культурно-освітнього проект-туру "Грузія - любов моя, а в серці - Україна!" (липень 2019); постановка вистави видатним українським театральним режисером А.Жолдаком з грузинською трупою акторів «Королева Лір» (липень 2019, м.Тбілісі); виставка картин української художниці О.Ляшко "Різноманіття" (вересень 2019, м.Тбілісі); презентація книги української поетеси Л.Скирди, присвяченої Грузії під назвою "Голоси Сакартвело" (березень 2020), та багато інших.
Традиційними в Грузії стали Шевченківські дні, які перетворились на загальногрузинський конкурс читців поезії Великого Кобзаря, Конкурс до Дня української писемності та мови, Дні Лесі Українки («Лесяоба»), що з 1952 р. проводяться у смт. Сурамі Хашурського муніципалітету регіону Шида-Картлі.
Упродовж 24-26 лютого 2021 р. у мм.Телаві, Сурамі, Батумі, Кутаїсі та Тбілісі відбулися урочистості, присвячені ювілею Лесі Українки, під час яких 10 громадян Грузії було нагороджено ювілейними монетами, виданими Нацбанком України до 150-річчя української поетеси.
3 червня 2021 р. у рамках офіційного візиту Прем’єр-міністра України Д.Шмигаля до Грузії (02-04.06.2021 р.) відбулася зустріч Міністра культури та інформаційної політики України О.Ткаченка з Міністром культури, спорту та молоді Грузії Т.Цулукіані, під час якої головними темами для обговорення були: продовження будівництва грузинською стороною Музею-бібліотеки Л.Українки в Сурамі, участь України в проєкті «Тбілісі – столиця книги» та розвиток українсько-грузинських культурних відносин.
01 червня 2022 р. проект української майстрині Вероніки Мішіної «Подаруй Усмішку» за сприяння Посольства України в Грузії організував в Арт-Галереї «Arteria Tbilisi» тижневу виставку дитячих малюнків, присвячену Дню захисту дітей. Гості виставки мали можливість ознайомитися з понад 80 дитячими роботами, а також з інсталяцією від української художниці Ельвіри Беліци «Відлетіли Журавлі».
Співробітництво у галузі освіти і науки.
Науково-технічне співробітництво (НТС) між Україною та Грузією здійснюється на основі Угоди між Урядом України та Урядом Республіки Грузії про НТС від 1993 р., а також договорів і домовленостей між безпосередніми учасниками НТС – національними Академіями наук, науково-дослідними організаціями, вищими навчальними закладами тощо.
Упродовж останніх років у сфері НТС крупних проектів між Україною та Грузією не реалізовано. Основною перешкодою на шляху активізації розвитку НТС залишається брак необхідних фінансових ресурсів. Специфічною обставиною, яка також обумовила нинішню ситуацію у сфері НТС на рівні відносин між НАН України і Грузії, стало те, що на початку 2000-х років Грузія передала університетам всі науково-дослідні інститути, які раніше входили до складу НАН Грузії.
Традиційно продовжується співпраця між закладами вищої освіти України та Грузії з проведення Міжнародних змагань з програмування «Відкритий кубок Південного Кавказу», в яких з високими показниками та перемогами у індивідуальних та командних змаганнях беруть участь українські студенти з ЗВО Харкова, Ужгороду, Винниці, Львову, Одеси та Києва.
В липні 2021 р. Міністр освіти і науки України С.Шкарлет на чолі делегації ректорів українських закладів вищої освіти розпочав робочий візит до м. Тбілісі (Грузія). Під час візиту було проведено низку двосторонніх зустрічей у Міністерстві освіти і науки Грузії, Комітеті освіти і науки Парламенту Грузії, з керівництвом Національної академії наук Грузії та Національного фонду досліджень імені Шота Руставелі. Також представники делегації відвідали Грузинський авіаційний університет, де С.Шкарлет обговорив з ректором ГАУ Серго Тепнадзе питання співпраці у сфері вищої освіти.
11 квітня 2022 р. в м.Тбілісі, у публічній школі №41 імені Михайла Грушевського було офіційно відкрито Український Сектор для навчання українських дітей, які прибули та продовжують прибувати на територію Грузії внаслідок російсько-української війни. Згодом Український сектор також було відкрито в школі 25 в м.Батумі.
У період з 25 червня по 1 липня 2022 р. делегація Державного підприємства «Український державний центр міжнародної освіти» МОН України УДЦМО перебувала в Грузії з метою сприяння активізації міжнародного співробітництва українських закладів освіти у напрямку академічних обмінів.
Вивчення української мови, літератури, історії та географії в Грузії.
Вивчення української мови, літератури здійснюється у різних форматах, зокрема, курсів української мови, які проводяться у приміщенні Посольства України в Грузії, та суботніх/недільних шкіл, які існують при українських громадських організаціям Грузії («Асоціації українців – мешканців Грузії», «Будинку грузинсько-української преси та книги» (м. Тбілісі), «Грузинсько-українському культурно-просвітницькій організації «Єдність» (м. Батумі). Продовжується факультативно вивчається українська мова в Тбіліській загальноосвітній школі № 41.
Також важливим осередком у просуванні української мови та літератури, здійснення літературного обміну між Україною та Грузією є Інститут Україністики Тбіліського державного університету ім. І.Джавахішвілі, зокрема у 2019 р. результатом співпраці стало видання Інститутом збірки «Шістдесятники ХХ століття». У грудні 2020 р. за ініціативи Інституту було проведено міжнародну онлайн конференцію «Проблеми сучасної україністики: тенденції та перспективи дослідження» за участю українських центрів з Німеччини, Італії, Польщі, Хорватії, України та Грузії. У лютому 2021 р. Інститут брав участь у 2-х українських онлайн конференціях, присвячених 150-й річниці від Дня народження Лесі Українки та міжнародному дипломатично-науковому онлайн-марафоні «Леся Єднає Світ!».
У травні 2022 р. в Тбіліському державному університеті ім. І.Джавахішвілі відкрилися тримісячні курси по вивченню української мови.
29 березня 2022 р. Посольство України в Грузії разом з Посольством Республіки Польща в Грузії взяло участь у презентації книги, присвяченої Івану Красковському - першому дипломату УНР в Тбілісі у 1919-21 роках.
13 липня 2022 р. у Палаці Орбеліані за підтримки Президента Грузії Саломе Зурабішвілі відбулася виставка творів українських мисткинь «Небо, яке впало». Участь у церемонії відкриття виставки взяли Президент Грузії С.Зурабішвілі, Тимчасовий повірений у справах України в Грузії А.Касьянов, представники дипломатичного корпусу, відомі грузинські митці та представники провідних ЗМІ Грузії.
14 липня 2022 р. в Палаці Орбеліані відбулася зустріч дітей вимушених українських переселенців з Президентом Грузії Саломе Зурабішвілі. Українські діти також мали можливість ознайомитися з історією Палацу Орбеліані та виставкою творів українських мисткинь "Небо, яке впало".
Співробітництво в гуманітарній сфері
Упродовж 2016-2019 рр. посилювалася співпраця у сфері надання Грузією гуманітарної допомоги шляхом прийняття на відпочинок та реабілітацію українських дітей та підлітків:
- у 2016 р. грузинська сторона запросила на безкоштовний відпочинок 35 українських підлітків із зони АТО в скаутський табір в м. Болнісі та 9 дітей з обмеженими можливостями в спеціальний оздоровчий центр в сел. Аспінза;
- у 2017 р. 25 представників української молоді з числа внутрішньо переміщених осіб України у "Таборі майбутнього"(о. Шаорі, регіон Імереті, Західна Грузія); 10 українських дітей із зони АТО відпочили у міжнародному таборі «Джерела толерантності – Кавказ 2017»; у м.Бакуріані перебувавала група з 10 українських дітей, батьки яких є учасниками АТО, проект «Мій тато захищає Україну!»;
- у 2018 р. у м.Кутаїсі перебувала група з 16 українських підлітків, які є носіями кахелярних імплантів, у рамках розвитку співробітництва у сфері інклюзивної освіти; у м.Базалетті перебувала група з 17 українських підлітків за програмою Східного партнерства «Європейський літній табір 2018»;
- у 2019 р. 16 українських підлітків за програмою Східного партнерства брали участь у «Європейському літньому таборі 2019» (с.Качреті).
З 2017 р. успішно реалізовується проект «Діти хочуть миру!», організований українськими та грузинськими громадськими організаціями для українських та грузинських дітей, батьки яких захищали суверенітет та територіальну цілісність Грузії (1992-1993 рр. в Абхазії та 2008 р. під час російсько-грузинської війни), учасників АТО/ООС в східних регіонах України, волонтерів, а також для дітей соціально активних громадян, які протидіють російській пропаганді, окупації тощо. Організатори проекту: Благодійний фонд «Аліло-2015» (м.Батумі), Центр Демократичного Розвитку Молоді «Синергія» (м.Одеса) та Грузинський культурно-освітній центр «Іверія» (м.Одеса).
Упродовж трьох років в рамках цього проекту:
- у липні 2017 р. грузинська сторона оздоровила групу із 20 українських дітей із зони АТО у м. Батумі;
- у липні 2018 р. у м.Батумі проходила психологічну реабілітацію група з 20 українських дітей проекту «Діти хочуть миру!»;
- у 2019 р. було здійснено обмін дитячими делегаціями: у період 5-15 січня 10 грузинських дітей відвідали українські міста Львів, Ужгород, Мукачево, Берегово; з 25 травня до 1 червня 13 дітей та підлітків з регіонів Грузії перебували у м.Херсон; у період з 16 до 26 липня 20 дітей з різних регіонів України проходили реабілітацію в АР Аджаріа та м.Кутаїсі.
У 2021 р. після послаблення коронавірусних обмежень в Грузії планується відновити практику обміну дитячими делегаціями між Україною і Грузією.
У червні та липні 2022 р. – у м.Батумі грузинська сторона прийняла дві групи українських дітей проекту.