Посольство України в Грузії

, Київ 07:32

Українці в Грузії

За даними перепису населення 1989 року, в Грузії проживало 52,4 тис. українців. Після 1991 року спостерігається відтік українців з держави, що пояснюється, в першу чергу, складною соціально-політичною ситуацією. 

За останніми оприлюдненими даними перепису населення, проведеного у жовтні 2014 р., кілкість етнічних українців сягає 6 тис. осіб (0,16% від загальної чисельності населення Грузії), більше половини з яких (3,2 тис.) мешкає в Тбілісі. 

Наші співвітчизники, як правило, володіють грузинською мовою та беруть участь у суспільному житті країни. У той же час, за даними опитувань, проведених українськими організаціями, більше половини українців Грузії (53,4 відсотка) вважає українську мову своєю рідною, у тому числі в Аджарії - 55,3%, Тбілісі - 42,6%, Кутаїсі-49,3%.

Всі питання, пов’язані із захистом прав української громади та забезпеченням її етнокультурних, мовних та інших потреб регулюються ст.9 Договору про дружбу, співробітництво та взаємодопомогу між Україною та Грузією від 1993 року.

Переважна більшість представників української діаспори не має компактних місць проживання і  рівномірно мешкає по всій території країни. Водночас, у селі Бакуріані Боржомського району, а також у селах Ахалцихського району помітну частину місцевого населення становлять громадяни Грузії українського походження. Мешканці зазначених населених пунктів належать до родин Мартиненків, Пащенків, Бандурів, Гавв, Шевченків, Устименків, Нагог та Романенків і є нащадками переселених у 1853 році до Боржомі 200 українських сімей з Полтавщини та Чернігівщини.

На території Грузії працюють дванадцять українських громадських організацій, які, в силу можливого, проводять роботу, направлену на задоволення мовних, культурних, освітніх та інших потреб наших співвітчизників. Більшість організацій функціонують у містах Тбілісі, Батумі, Поті, Руставі, Кутаїсі.

Серед найбільш активних і стабільних організацій українства в Грузії слід виділити такі:

1. Асоціація українців - мешканців Грузії (м. Тбілісі, керівник М.Борис), яка є одним з найбільших громадських об’єднань українців та налічує до двох тисяч членів. З 1995 року при Асоціації діє культурно-освітній центр, в рамках якого працюють бібліотека, дитяча художня студія, хореографічний, вокальний, музичний, вокально-інструментальний гуртки, а також створені вокальний ансамбль “Сонечко”, хореографічний ансамбль “Червона калина”, молодіжний хор «Юність».

2. У західній частині Грузії активно діють грузинсько-українські культурно-просвітницькі організації «Єдність» (м. Батумі, керівник Н.Мирошниченко) та «Золоте Руно» (м. Поті, керівник В.Джамбурія).

3. У промисловому місті Руставі працює Асоціація українців Квемо-Картлі імені Л.Українки (керівник Т.Чорголашвілі), при якій успішно виступає вже більше десяти років ансамбль «Чорнобривці». У 2005 та 2011 роках він брав участь у щорічному міжнародному фестивалі «Лесіни джерела», що традиційно проходить на батьківщині Лесі Українки у м. Новоград-Волинський.

Значний вклад в розвиток українства в Грузії вносять українська недільна школа ім. І.Котляревського (м. Батумі, викладач Н.Мирошниченко), українська недільна школа ім. Т.Шевченка (м. Поті), а також відкрита 5 листопада 2011 року при Асоціації українців-мешканців Грузії (м. Тбілісі, викладач М.Канкава) суботня школа з вивчення української мови та курси з вивчення української мови, що діють при Посольстві України в Грузії (викладачі Л.Татарашвілі та В.Марджанішвілі). Головна мета шкіл – сприяти розвитку українства на теренах Грузії шляхом популяризації рідної мови, історії, культури, мистецтва, народних традицій і звичаїв серед дітей української діаспори, виховання грузинської молоді в дусі українсько-грузинської дружби. Протягом 2010-2013 років Посольство для їх потреб передало близько двох тисяч примірників художньої та навчальної літератури, а також предмети української символіки та оргтехніку. Зокрема, необхідними підручниками була у повній мірі забезпечена новостворена суботня школа при Асоціації українців-мешканців Грузії.

З 2007 року при Тбіліському державному університеті ім. І.Джавахішвілі працює Інститут україністики. На сьогодні спеціальність «українська мова та література» можна також отримати на відділенні української мови і літератури кафедри слов’янських мов Сухумського державного університету (м. Тбілісі).

У жовтні 2014 року Посольством було надане сприяння для започаткування вивчення української мови в Кавказькому міжнародному університеті, де був створений Центр пізнання України.

В рамках Державної програми співпраці із закордонними українцями впродовж 2006-2014 років близько 174 грузинських юнаків і дівчат - етнічних українців - направлено на безкоштовне навчання до вищих учбових закладів України.

Дипмісія разом з українськими громадами регулярно проводить урочисті заходи, присвячені державним і народним святам України і Грузії, пам’ятним датам видатних українських та грузинських діячів культури, мистецтва, спорту, науки. По-особливому в Грузії святкують День Незалежності України. Доброю традицією стало також проведення Шевченківських днів, днів Лесі Українки тощо.

Посольство продовжує підтримувати дієві контакти з керівниками українських об’єднань з метою обговорення актуальних для української громади питань та реалізація спільних проектів.