Посольство України в Грузії

, Київ 07:29

Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Грузією

Між Україною та Грузією в культурно-гуманітарній сфері історично склалися плідні і тісні зв’язки, які продовжують активно розвиватися на сучасному етапі. Для цього створена необхідна договірно-правова база, яка, окрім іншого, включає:

- Договір між Урядом України і Урядом Республіки Грузія про культурне співробітництво (квітень 1993 р.);

- Угоду між Міністерством у справах молоді і спорту України і Державним комітетом у справах молоді і спорту Республіки Грузія про співробітництво в галузі спорту (квітень 1993 р.);

- Угоду між Державним комітетом з питань туризму України і Комітетом з питань туризму Республіки Грузія про співробітництво в сфері туризму (жовтень 1997 р.);

- Угоду між Кабінетом Міністрів України та Урядом Грузії про взаємне визнання й еквівалентність документів про освіту й учені звання (липень 2002 р.).

Наразі ведеться робота щодо підготовки до підписання нової міжурядової угоди щодо співробітництва у сфері освіти та Плану спільних заходів Міністерства культури України та Міністерства культури і охорони пам’яток Грузії.

Успішно розвивається співробітництво між провідними ВНЗ двох країн, зокрема:

- Київським національним університетом ім. Т.Шевченка з Тбіліським державним університетом ім.І.Джавахішвілі й Батумським державним університетом ім.Ш.Руставелі;

- Одеським національним університетом ім.І.Мечникова з Тбіліським державним університетом ім.І.Джавахішвілі й Батумським державним університетом ім.Ш.Руставелі;

- Ніжинським державним університетом та Харківським медичним університетом з Кутаїським державним університетом імені А.Церетелі;

- Запорізьким приватним класичним університетом з Тбіліським університетом ім.Д.Агмашенебелі;

 - Національним транспортним університетом (м.Київ) з Тбіліським авіаційним університетом;

-  Київським університетом права НАН України та Кавказьким міжнародним університетом;

- Національним Університетом водного господарства та природокористування (м. Рівне) та Тбіліським університетом імені Г.Робакідзе.

У Тбіліському державному університеті імені І.Джавахішвілі грузинська молодь вивчає українську мову і літературу, а в Київському національному університеті ім. Т.Шевченка - картвелологію, грузинську мову і літературу.

З 2007 року в Тбіліському державному університеті відкритий Інститут україністики, який готує спеціалістів за міжнародними магістерськими програмами. Директор Інституту - професор, голова Товариства українсько-грузинської дружби О.Баканідзе - успішно здійснив презентацію двомовних видань творів низки провідних українських літераторів, перекладених на грузинську мову.

На сьогодні спеціальність «українська мова та література» можна також отримати на відділенні української мови і літератури кафедри слов’янських мов Сухумського державного університету (м. Тбілісі).

У жовтні 2014 року Посольством було надане сприяння для започаткування вивчення української мови в Кавказькому міжнародному університеті, де був створений Центр пізнання України.

В рамках Державної програми співпраці із закордонними українцями впродовж 2006-2014 років близько 174 грузинських юнаків і дівчат - етнічних українців – було направлено на безкоштовне навчання до вищих учбових закладів України.

Регулярно проводяться урочисті заходи, присвячені державним і народним святам України і Грузії, пам’ятним датам видатних українських та грузинських діячів культури, мистецтва, спорту, науки. По-особливому в Грузії святкують День Незалежності України. Доброю традицією стало також проведення Шевченківських днів, загальногрузинського конкурсу читців поезії Кобзаря, днів Лесі Українки тощо. До участі у цих заходах завжди запрошуються представники державних установ країни перебування, наукових, творчих і бізнесових кіл, місцевої громадськості.

Двосторонні культурні зв’язки, які мають багатовікову історію, продовжують  наповнюватися новими успішними проектами та мистецькими заходами.

Особливої динаміки вони набули після відкриття пам’ятників Тарасу Шевченку в Тбілісі (березень 2007 р.) та Шота Руставелі в Києві (травень 2007 р.), що стало своєрідним символом нерозривного духовного зв’язку двох народів. Важливою подією у розбудові дружніх двосторонніх відносин стане відкриття пам’ятника Лесі Українці в м.Телаві. Створений українськими скульпторами (Рубан О.Ю., Липовка В.Р.) він був встановлений у січні 2010 року у мальовничому парку адміністративного центру Кахетії – Телаві, де наша землячка жила з 1909 по 1910 роки та працювала над такими відомими творами, як «Камінний господар», «Руфін і Прісцилла».

Розвитку та поглибленню українсько-грузинського гуманітарного співробітництва сприяє проведення з 1952 року в місті Сурамі заходів, присвячених вшануванню пам’яті Лесі Українки. 

Розширюється двостороннє співробітництво у сфері спорту. Українські спортсмени досить успішно виступають у щорічних міжнародних змаганнях з регбі, вільної боротьби, баскетболу, дзюдо, футболу, шахів, тенісу, що проводяться в Грузії.

Поступово відновлюються й літературні зв’язки. Українські майстри слова регулярно беруть участь у щорічному Міжнародному поетичному фестивалі «Світ поезії – світ без війни». 

Існуюча атмосфера взаємовідносин, що склалася на сьогодні, відкриває можливості для розвитку взаємовигідного і конструктивного двостороннього культурно-гуманітарного співробітництва.